Wydłużony został wymiar dodatkowego urlop macierzyńskiego, który wyniesie 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków albo wieloraczków. Nowe przepisy wprowadzają tzw. urlop rodzicielski. Jego wymiar to 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Ojciec lub matka mogą z niego skorzystać zaraz po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.
Wydłużony, płatny urlop obejmuje nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.
Zmieniono też zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Można będzie pobierać go w wysokości:
- 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku w okresie urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a później w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku w okresie urlopu rodzicielskiego
lub
- w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez cały czas trwania urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego, pod warunkiem, że matka do 14 dni po porodzie w jednym wniosku wystąpi o przyznanie jej wszystkich tych urlopów w pełnym wymiarze.
Zaimplementowane w wersji KDP 2014 funkcjonalności umożliwiają ewidencję urlopów związanych z rodzicielstwem, rozliczanie zasiłku macierzyńskiego według obowiązujących zasad oraz obsługę wyrównania w przypadku rezygnacji z rocznego urlopu obejmującego urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski.